İç Mimar İle Çalıştığınızda Projeleriniz Nasıl Fiyatlandırılır?

Ev ya da ofislerin iç dekorasyonunun tamamıyla ilgilenen ve tüm iç dekorasyon süreçlerini yöneten kişidir iç mimar. İster yeni konut projesi için ister yaşamınızı sürdürdüğünüz eviniz için olsun bir iç mimar ile çalışmaya karar verdiğinizde pek çok faktör etken olduğundan dolayı, iç mimari proje bedeli hesaplama sonuçları değişken olabilmektedir.

İç Mimar Fiyatları

Verilen hizmetin niteliğinin fiyatı belirlediğini öncelikli olarak paylaşmak faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra farklı etken faktörlerin de iç mimar fiyatları üzerinde etken olduğu bir gerçektir. Ev, ofis veya farklı mekanlar için hazırlanacak olan iç mimari tasarım projeleri metre kareye göre değişkenlik gösterebilir.

Sağlıklı bilgi ve iç mimar proje fiyatları verebilmek adına mekanda keşif yapılması önemlidir. Böylelikle hem mimari proje ile ilgili doğru bilgiler alınıp hem de fiyatlandırma çalışmaları daha iyi bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İç Mimar Hizmetleri

İç Mimarla çalışıldığında projenin sadece tasarım ve çizim sürecinde bir arada olunacağı algısı oluşur. Ancak durum hiçte öyle değildir. Çünkü iç mimar; mimari proje ile ilgili tüm süreçlerin de sorumluluğunu üstlenen kişidir. Aynı zamanda süreci takip ve kontrol de ederek, en iyi sonucun elde edilmesini sağlar.

Yapım süreçlerini kontrol etmesiyle birlikte, iç mimari projenin zamanında ve istenildiği gibi bitirilmesi için gereklidir. Bu süreç hizmet kalitesinin sürekliliği kadar proje sahibinin yani mekan sahibinin memnuniyeti açısından da önemlidir.

İç Mimarla Neden Çalışmalısınız?

Herkes için yoğun yaşam temposu içerisinde en kıymetli olan şey zamandır. Bu yüzden bir iç mimarla çalıştığınızda öncelikle zamandan kazanırsınız. Ayrıca sürpriz bir bütçe planlaması yapmanıza gerek kalmaz. Aynı zamanda siz eviniz için tek başınıza bir iç dekorasyon oluşturmaya çalıştığınızda, gerekli olan malzemeleri ya da işçilikleri bir iç mimardan çok daha yüksek fiyatlarda yaptırmak zorunda veya satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Zaman zaman iç dekorasyonda müdahale edilmesi gereken kritik detaylarla ilgili nasıl bir karar vermeniz gerekeceğini de bilemeyebilirsiniz. Fakat bir profesyonelle çalıştığınız zaman tüm bu riskler ortadan kalkacaktır. Hata payı ise minimum olacaktır. Hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlamış olacaksınız. Siz sadece yeni iç dekorasyonunuzun keyfini yaşayacaksınız.

Proje Tasarım ve Çizim Süresi Ne Kadar?

Her iş için bir teslim süresi söz konusudur. Tabii ki iç mimari tasarım ve çizimi için de bu geçerlidir. Tasarım ve çizimler için süreyi belirleyen; iç dekorasyonun yapılacağı mekanın büyüklüğü, projenin sahip olacağı detaylar ve daha pek çok etken faktör vardır. Standart bir ev büyüklüğü ile oldukça geniş bir metre kareye sahip olan bir evin tasarım ile çizim sürecinin aynı zamanda tamamlanması söz konusu değildir.


Keşif esnasında görüşülen ve uygulanmasına karar verilen her detaya yer verilmesi gerekir. Elbette hizmet kalitesi bakımından da tasarım, çizim süreci için doğru bir süre verilmelidir. Tüm bu detaylar mimari proje bedeli için de etkendir. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında çizim yapılma sürecinin zor olmadığı düşünülse de, iç dekorasyonun yapılacağı mekan sahibinin talep etmiş olduğu tüm kalemlerin çizimde yer alması gereklidir. Bu da tasarım ve çizim sürecinde son derece dikkatli olunması gerektiğinin oldukça açık göstergesidir.

Böylelikle iç dekorasyon faaliyetlerinin yürütüldüğü tüm süreçlerde akışın çok daha kolay olması sağlanmaktadır. Aynı zamanda kontrollü ve bütçeye sadık kalma konusunda da mimari proje en iyi yardımcıdır. Çünkü iç dekorasyonla ilgili gerekli olan bütün bilgiler mekan sahipleri doğrultusunda hazırlanan ve onaylanan çizimde yer almaktadır.


96 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör